Ochronniki słuchu są kluczowym elementem chroniącym przed głośnymi dźwiękami. Lecz nawet najlepszy produkt nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie używany prawidłowo.

Co zrobić by osiągnąć oczekiwany poziom ochrony?
Przede wszystkim przestrzegać instrukcji producenta, która powinna zawierać szczegółowe informacje na temat użytkowania, dopasowania i regulowania ochronników. 
W tej kwestii główną rolę odgrywają pracodawcy, na których ciąży obowiązek  przeszkolenia swoich pracowników w zakresie bezpiecznego użytkowania ochronników słuchu.

 

Do najpopularniejszych środków ochrony słuchu zalicza się wkładki przeciwhałasowe tzw. zatyczki do uszu oraz nauszniki przeciwhałasowe. Każdy typ wymaga odmiennych zasad eksploatacji i konserwacji.

Zaczynając od wkładek do uszu… podstawą jest higiena – należy dbać o ich czystość by nie podrażniły naszego przewodu słuchowego. Zatyczki jednorazowe, piankowe i push-to-fit wymagają wymiany, gdy zauważymy zabrudzenia, uszkodzenia lub zniekształcenia. Te wielokrotnego użytku, możemy natomiast wyczyścić przy pomocy wody i łagodnego detergentu. Wkładki przeciwhałasowe na pałąku to kolejny model, który wymaga naszej ostrożności. Nie powinniśmy go wyginać, ponieważ to on utrzymuje końcówki na miejscu i zapewnia odpowiednie uszczelnienie akustyczne.

Drugi rodzaj ochronników, czyli nauszniki przeciwhałasowe powinny w całości obejmować  nasze uszy i dobrze do nich przylegać. Aby hałas został prawidłowo stłumiony niezbędna jest odpowiednia regulacja, która zapewni równomierny nacisk. Nauszniki można czyścić, lecz podlegają one wymianie po upływie 6 miesięcy lub wcześniej, w zależności od zużycia.

 

Podsumowując, dobrej jakości ochronniki słuchu to nie wszystko. Kluczem do odpowiedniej ochrony jest prawidłowe dopasowanie, użytkowanie i konserwacja. Jako pracodawca zadbaj o przeszkolenie swoich pracowników, by ich zdrowie było bezpiecznie.