Środki ochrony oczu i twarzy pomagają zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi i szkodliwym promieniowaniem. Wspólnym elementem większości środków ochrony oczu jest szybka ochronna. Ze względu na swoją podstawową rolę w ochronie przed uderzeniami często nazywana jest soczewką przeciwodpryskową i montowana jest na goglach ochronnych, okularach lub przyłbicach. Jeśli szybka ochronna ma również właściwości filtrujące (np. zmniejsza intensywność promieniowania ultrafioletowego), może również pełnić funkcję filtra. Kształt szybek ochronnych znacznie różni się w okularach, goglach i przyłbicach, ale w większości tych produktów dostępnych na rynku jako materiał podstawowy stosuje się poliwęglan o grubości od 0,25 mm do 3 mm. Poliwęglan to materiał znany ze swojej wysokiej wytrzymałości mechanicznej.
Ze względu na konstrukcję, sprzęt ochrony oczu i twarzy można podzielić na 6 kategorii:
- Okulary ochronne - zapewniają skuteczną ochronę przed odpryskami i innymi niebezpiecznymi substancjami dzięki szybkom wykonanym z nietłukącego się szkła lub tworzywa sztucznego. Szybki przepuszczające światło, które posiadają filtry ochronne, chronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym, jak również przed jaskrawym światłem. Aby uzyskać jeszcze wyższy poziom ochrony, okulary powinny mieć boczne osłony i osłonki zabezpieczające przed dostaniem się ciał stałych od strony czoła.
- Gogle ochronne - lepsza alternatywa dla okularów. Obejmują twarz w okolicy oczu, zapewniając doskonałą ochronę. Szyby są najczęściej zabezpieczone przed zaparowaniem, a system wentylacji zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy z substancjami chemicznymi. Gogle mogą być noszone z okularami korekcyjnymi, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku.
- Osłony twarzy - wykonane z tworzyw sztucznych lub metalowej siatki. Nie tylko chronią twarz przed szkodliwym promieniowaniem, ale także są dostosowane do pracy w różnych środowiskach, chroniąc przed chemikaliami i cząstkami stałymi. Montowane mogą być na nagłowiu samonośnym lub na hełmie ochronnym, a niektóre modele mają także osłony na podbródek i szyję.
- Ochrona podczas spawania - przyłbice spawalnicze
- Przyłbice spawalnicze - chronią całą twarz i oczy przed gorącymi iskrami, odpryskami oraz szkodliwym promieniowaniem. Składają się z korpusu, ramki na szybkę i filtra, które można wymieniać. Mocowane są na głowie użytkownika przy użyciu własnego nagłowia lub bezpośrednio na hełmie ochronnym. Co więcej, wymienne filtry pozwalają na dobór stopnia zaciemnienia w zależności od rodzaju oraz intensywności spawania. Aktualnie coraz większą popularność zdobywają przyłbice spawalnicze aktywne z automatycznym filtrem samościemniającym - nazywane również przyłbicami samościemniającymi.
- Tarcze spawalnicze - ręcznie trzymane podczas spawania, chronią oczy, twarz i szyję za pomocą korpusu, ramki na szybkę, filtra i rękojeści. Wymienne filtry pozwalają na wybór odpowiedniego poziomu przyciemnienia w zależności od rodzaju i intensywności spawania.
- Kaptury - zapewniają kompleksową ochronę głowy, twarzy i szyi w środowiskach, gdzie występują wysokie temperatury oraz odpryski stopionych metali, takie jak np. w hutnictwie.
Wybór środków ochrony twarzy i oczu to kwestia indywidualna, niemniej jednak ochrona ta powinna być stosowana, podczas występowania zagrożeń takich jak:
- uderzenie (np. odpryski ciał stałych),
- promieniowanie optyczne (np. promieniowanie powstające w procesach spawalniczych, olśnienie słoneczne, promieniowanie laserowe),
- pyły i gazy (np. pył węglowy lub aerozole szkodliwych substancji chemicznych)
- krople i rozbryzgi cieczy (np. rozbryzgi powstające podczas przelewania substancji ciekłych),
- stopione metale i gorące ciała stałe (np. odpryski stopionych metali powstające w procesach hutniczych),
- łuk elektryczny (np. powstający podczas prowadzenia prac pod napięciem)