Okres zimowy zaczyna się 1 listopada, a kończy 31 marca. W tym przedziale czasowym pracodawca ma obowiązek spełnić dodatkowe zasady.
Przede wszystkim powinien zapewnić odpowiednią temperaturę w miejscu pracy.
W biurach przy wykonywaniu lekkiej pracy fizycznej temperatura nie może być niższa niż 18°C, natomiast pracownicy na halach produkcyjnych powinny mieć zapewnione min. 14°C.
A co z pracownikami wykonującymi pracę na wolnej przestrzeni ?
Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pomieszczenie, w którym jego pracownicy będą mogli schronić się przed warunkami atmosferycznych, ogrzać się lub przebrać. Temperatura nie powinna spadać tam poniżej 16°C.
Ponadto na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych, jeżeli:
- temperatura powietrza wynosi mniej niż 10°C
- wydatek energetyczny pracowników przekracza w ciągu zmiany roboczej 1500kcal w przypadku mężczyzn i 1000kcal u kobiet.
Są to przepisy zapewniające ochronę zdrowia, dlatego nie można zrzec się posiłków, a pracodawca nie może wypłacić pracownikom z tego tytułu ekwiwalentu.
Bardzo ważnym obowiązkiem jest również wyposażenie swoich pracowników w środki ochrony indywidualnej tzn. odzież roboczą i ochronną, buty robocze i ochronne, ochronę głowy i ochronę rąk.
Ubrania powinny być dopasowane do każdego indywidualnie i posiadać elementy odblaskowe, które zimą są szczególnie wskazane ze względu na krótką porę dnia. Poza tym nie powinny być grube i krępować ruchów, lecz być wygodne i ciepłe.
Jakie elementy garderoby są wskazane ?
- kombinezon ochronny – w szczególności przyda się mechanikom, pracownikom serwisowym, monterom oraz pracownikom służb porządkowych. Kombinezon chroni ubranie przed zabrudzeniami oraz zabezpiecza przed zimnem i wiatrem.
- kurtka ocieplana – powinna być lekka, wykonana z dobrej jakości materiału oraz być odporna na przecięcia i przetarcia
- spodnie zimowe – najlepiej gdy posiadają wzmocnione elementy i są elastyczne, by nie krępować ruchów
- bielizna termoaktywna
- obuwie – powinno charakteryzować się wysoką izolacją od zimna, antypoślizgową podeszwą, dobrą przyczepnością, nieprzemakalnym materiałem oraz posiadać wkładkę termiczną
- rękawice – ciepłe, lecz wykonane z materiału, który nie będzie zbyt gruby i pozwoli na swobodne używanie narzędzi
- kask ochronny – wskazany ze względu na ryzyko poślizgnięcia
W okresie zimowym bywa, że temperatura mocno waha się w zależności od pory dnia. Warto zaopatrzyć się w tym czasie w takie ubrania jak kamizelka, bezrękawnik czy ocieplacz, które zapewnią dodatkową ochronę w porannych godzinach, gdy temperatura jest niższa.
Nasz sklep internetowy posiada szeroki asortyment odzieży zimowej dla różnych branż, w tym budowlanej i leśnej.
Zajrzyj do zakładki odzież na niepogodę oraz ochrona stóp i znajdź coś dla siebie.