Służba BHP ma za zadanie zapobiegać wypadkom i zagrożeniom w miejscu pracy oraz dbać o ogólne bezpieczeństwo pracowników. Pracodawca zatrudniający ponad 100 pracowników ma obowiązek utworzenia służby BHP. Jednak mniejsze firmy, które nie zatrudniają tak dużej liczby osób, też mogą utworzyć taką służbę. Decyzja ta będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju usług oferowanych przez firmę i rodzaju zagrożeń, którym są narażeni pracownicy.

Działania służb BHP dają poczucie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, że wszystko w firmie funkcjonuje prawidłowo.

Do głównych zadań służby BHP należy funkcja kontrolna, nadzorująca i doradcza. Wymaga to dużego zaangażowania, dlatego nie każdy może pełnić te obowiązki.  

Specjalista ds. BHP musi radzić sobie z presją, być odpowiedzialny i umieć budować relacje z ludźmi. Oczywiście, te cechy nie są wystarczające. Specjalista ds. BHP musi także posiadać wiedzę, aby pełnić swoją funkcję doradczą i znajdować najlepsze rozwiązania bez generowania wysokich kosztów. Aby zostać specjalistą ds. BHP, trzeba przejść szkolenie lub ukończyć odpowiednie studia. Dodatkowo warto bazować na swoim doświadczeniu zawodowym. Komunikacja z pracownikami jest kluczowa, ponieważ to oni często zgłaszają awarie lub usterki. Służby ds. BHP współpracują z organami zewnętrznymi (pozazakładowymi jak np. Państwowa Inspekcja Pracy, medycyna pracy, firmy doradcze, laboratoria pomiarowe itp.), jak również z organami wewnętrznymi takimi jak np. Społeczna Inspekcja Pracy. Ekspert ds. BHP oferuje wsparcie w ocenie ryzyka zawodowego i udziela porad dotyczących przepisów BHP. Aktualizuje rejestr wypadków i chorób zawodowych i dostarcza pracodawcy niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy. Ponadto, poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które mogą zmodernizować stanowiska pracy. Analizuje również stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Służby ds. BHP nie są odpowiedzialne za szkolenie pracowników, jednak mogą pomagać w przygotowaniu materiałów szkoleniowych.